Koło Naukowe Telekomunikacja Praktyczna w Radio Katowice
Dnia 29 lutego 2008 r. na zaproszenie pana Andrzeja Kijanki, Zastępcy Dyrektora ds. Administracyjno-Technicznych Radia Katowice, członkowie działającego na Wydziale Elektrycznym Studenckiego Koła Naukowego Telekomunikacja Praktyczna odwiedzili Regionalną Rozgłośnię Polskiego Radia w Katowicach. Celem wyjazdu było zapoznanie się z technikami realizacji nagrań oraz sposobami przygotowania i nadawania programu radiowego.
Na wstępie biorący udział w wyjeździe członkowie Koła Naukowego Telekomunikacja Praktyczna zwiedzili koncertowe studio nagrań. Opiekujący się grupą panowie Andrzej Prugar i Piotr Myśliwiec opowiedzieli o technice realizacji nagrań studyjnych oraz zaprezentowali wykorzystywany w tym celu sprzęt.
Następnym miejscem była reżyserka, w której realizowano nadawany właśnie program. Największe wrażenie wywarła obserwacja pracy realizatora programu przy nadawanym na żywo serwisie informacyjnym.
Kolejnym etapem była Rozdzielnia Akustyczna. Jest to miejsce, w którym przekierowuje się sygnał z dowolnego studia do nadajników transmisyjnych w Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie i Raciborzu oraz prowadzi kontrolę emisji i rejestrację nadawanego programu.
Nasi studenci zapoznali się także z sylwetką Stanisława Ligonia, człowieka-historii Radia Katowice, a także mogli własnoręcznie uruchomić urządzenie wykorzystywane przez wiele lat do uzyskiwania charakterystycznych uderzeń dwóch młotków będących sygnałem rozpoznawczym Radia Katowice.
W dalszym etapie zwiedzania rozgłośni uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zobaczenia, w jaki sposób przygotowuje się materiał dźwiękowy do serwisu informacyjnego. Panią Redaktor Ewelinę Kosałkę zastaliśmy w trakcie obróbki zarejestrowanego wywiadu. We wdzięczny sposób zaprezentowała metody eliminacji niepożądanych dźwięków z nagrań i wyczerpująco odpowiedziała na pytania studentów. Efekt końcowy jej pracy słyszalny był w następnym nadawanym przez Radio Katowice serwisie informacyjnym.
Członkowie Koła zapoznali się także ze sprzętem znajdującym się w pozostałych studiach oraz technikami transmisji sygnału w obrębie rozgłośni.
Na koniec cała grupa ponownie zawitała do studia koncertowego, gdzie właśnie trwało nagrywanie materiału dźwiękowego przeznaczonego na płytę. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć „od kuchni” w jaki sposób dogrywa się do cześniej zarejestrowanego materiału fragmenty wymagające poprawek.
Serdecznie dziękujemy całej ekipie Radia Katowice za ciepłe przyjęcie i wyczerpujące odpowiedzi na liczne i dociekliwe pytania studentów.
Marian Hyla
|