Wyjazdowe Seminarium Naukowe z Podstaw Radiotechniki Zwardoń, 25-27.04.2008
W dniach 25-27 kwietnia odbyło się wyjazdowe seminarium naukowe z przedmiotu Podstawy Radiotechniki, prowadzonego przez dra inż. Mariana Hylę na II semestrze studiów magisterskich uzupełniających (MUD) na kierunku Elektronika i Telekomunikacja. Seminarium odbyło się w ośrodku Orawcowa w Zwardoniu, malowniczo położonej niewielkiej miejscowości na pograniczu polsko-słowackim w Beskidzie Żywieckim.
W seminarium uczestniczyło 17 studentów II semestru studiów MUD kierunku EiT, specjalności Optoelektronika oraz dwaj pracownicy Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki - prowadzący przedmiot dr inż. Marian Hyla oraz dr inż. Mariusz Stępień, a także kilka zaproszonych osób towarzyszących.
Seminarium rozpoczęło się w piątek około godziny 12:00. Część pierwszą poświęcono na zakwaterowanie, zapoznanie z ośrodkiem oraz obiad.
Zasadniczą część seminarium rozpoczęto około godziny 15:30. W trakcie seminarium wygłoszonych zostało 8 referatów (każdy przedstawiany przez 2 lub 3 osoby), związanych z przedmiotem. Tematyka seminarium była bardzo obszerna - od systemów satelitarnych, telewizji cyfrowej i analogowej, anten używanych w radiotechnice poprzez systemy GPS i GALILEO, GSM, UMTS, GPRS, Wi-Fi i Bluetooth po przyszłość i kierunki rozwoju radiotechniki. Każdy z referatów kończony był krótką dyskusją oraz komentarzem dra inż. Mariana Hyli, dotyczącym oceny merytorycznej prezentowanego tematu.
Seminarium z mocną dawką skondensowanej wiedzy zakończyło się około godziny 20:30. Następnie uczestnicy seminarium udali się na odpoczynek przy ognisku i pieczeniu kiełbasek, prowadząc przy tym długie dyskusje na tematy związane przede wszystkim ze sprawami studiów i Uczelni.
Drugi dzień pobytu poświęcony był czynnościom nie związanym bezpośrednio z tematem seminarium. Pierwszą z nich był spacer po górach. Grupa chętnych wraz z drem inż. Mariuszem Stępniem wyruszyła tuż przed południem na wędrówkę, której celem był szczyt Ochodzita (895 m.n.p.m) odległy od ośrodka o około 7 km. Po zdobyciu szczytu uczestnicy wycieczki zatrzymali się na krótki odpoczynek w malowniczo położonej u podnóża szczytu Karczmie góralskiej, a następnie wyruszyli w drogę powrotną. Tuż przed godz. 17-tą grupa dotarła z powrotem do ośrodka. Po powrocie był czas na obiad i odpoczynek, a wieczorem zorganizowana została ostatnia atrakcja seminarium - konkurs KARAOKE, czyli „śpiewać każdy może”.
Trzeci dzień seminarium poświęcony był własnym zajęciom i powrotowi do domu. W taki sposób pierwsze seminarium wyjazdowe studentów EiT MUD OPTO przeszło do historii.
Michał Pruszowski dr inż. Mariusz Stępień
Autorzy zdjęć: Łukasz Klimczak, Piotr Rozy, Michał Pruszowski
|