II Raciborskie Dni Nauki i Techniki
W dniach 8-10 października 2009 roku odbyły się II Raciborskie Dni Nauki i Techniki. Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej reprezentowany był podczas tego wydarzenia przez pracowników Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki. Pierwszy dzień imprezy poświęcony był promowaniu nauki i techniki wśród młodzieży. W dniu tym pracownicy KENER - dr Tomasz Biskup i dr Aleksander Bodora - prezentowali na terenie Gimnazjum nr 3 w Raciborzu możliwości pojazdu elektrycznego Elipsa. Pojazd ze względu na swój medialny charakter spotkał się z dużym zainteresowaniem młodych uczestników spotkania, w większości uczniów tamtejszego gimnazjum.
Drugi dzień imprezy poświęcony był zagadnieniom medycyny, a w szczególności kardiologii i związany był z pokazami osiągnięć Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi z Zabrza, a odbywał się na terenie Szpitala Rejonowego w Raciborzu.
Trzeci dzień, nazwany „Dniem Seminaryjnym”, odbywał się na terenie Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Raciborzu. Spotkanie, w którym uczestniczyli prof. Bogusław Grzesik oraz dr Mariusz Stępień, rozpoczęło się otwarciem i zwiedzaniem wystawy twórczości architekta Konrada Wachsmanna, autora projektu budynku Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego w aciborzu. Następnie odbył się cykl referatów, pośród których znalazły się wykład i prezentacja na temat nadprzewodnictwa, związane z badaniami prowadzonymi w Katedrze KENER. Prof. Bogusław Grzesik w części wykładowej przybliżył zagadnienie nadprzewodnictwa, przedstawił szereg aplikacji przemysłowych z nim związanych oraz nakreślił kierunki badań, jakie są w tym zakresie prowadzone. Następnie dr Mariusz Stępień przeprowadził pokaz właściwości nadprzewodników oraz wybranych właściwości materiałów w temperaturach kriogenicznych. Z największym zainteresowaniem spotkał się model pociągu typu MAGLEV z zawieszeniem nadprzewodnikowym napędzanym przez układ aktuatorów elektromagnetycznych.
Udział pracowników Wydziału Elektrycznego w II Raciborskich Dniach Nauki i Techniki przyczynił się do popularyzacji Uczelni i samego Wydziału Elektrycznego zarówno wśród młodzieży uczestniczącej w tym wydarzeniu, jak i wśród innych osób obecnych na seminariach oraz pokazach. Należy podkreślić, że Wydział Elektryczny uczestniczy w imprezie po raz drugi, czyli od początku jej istnienia.
Mariusz Stępień
|