Noc Naukowców w KENER
W dniu 23 września 2011 na Politechnice Śląskiej (i nie tylko) odbyła się Śląska Noc Naukowców. Nasz Wydział reprezentowany był poprzez 3 pokazy (tak zwane wydarzenia): Robotiadę czyli Olimpiadę Robotów zorganizowaną przez Katedrę Mechatroniki, pokazy kompatybilności elektromagnetycznej realizowane przez Instytut Metrologii i Automatyki Elektrotechnicznej oraz pokazy nadprzewodnictwa i kriogeniki pod nazwą „Jak pociąg może jeździć bez kół”, zorganizowane w Laboratorium Nadprzewodnictwa naszej Katedry.
Pokazy prezentowane były przez dra inż. Mariusza Stępnia, opiekuna Laboratorium oraz p. Przemysława Garbaciaka, studenta semestru dyplomowego na naszym Wydziale i jednocześnie członka Studenckiego Koła Naukowego Energoelektroników.
Pokaz zorganizowany w naszej Katedrze obejmował w zakresie kriogeniki pokazy prostych doświadczeń fizycznych, między innymi rozprężanie azotu w zamkniętym pojemniku, ochładzanie powietrza w balonie i skraplanie tlenu. Pokazy lewitacji dotyczyły przede wszystkim zjawiska Meissnera w nadprzewodnictwie. Pokazywane było łożysko nadprzewodnikowe oraz lewitacja nadprzewodnika nad magnesem trwałym. Odmianą tego ostatniego był jeżdżący po torowisku pociąg nadprzewodnikowy. Prezentowany był również Levitron jako przykład łożyska pasywnego.
Przez 4 godziny (od 17:30 do 21:30) laboratorium odwiedziło kilkaset osób w pełnym przedziale wieku - od dzieci trzymanych na rękach, które pokazy oglądały pasywnie, poprzez przedszkolaków, gimnazjalistów, studentów po osoby starsze, często inżynierów i przedsiębiorców zainteresowanych nowinkami technicznymi. O zainteresowaniu pokazami świadczy film zamieszczony na stronie Urzędu Miejskiego w Gliwicach (w dziale Dla Turystów). Informacja o tym wydarzeniu zamieszczona została również na stronie Wydziału Elektrycznego.
Mariusz Stępień
|