Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie.

Politechnika Śląska w Gliwicach

English version


Jesteś naszym 745632 gościem

International Power Electronics and Motion Control Conference

Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki
Aktualności / Seminarium w Pasterce - wyprawa prawie na „Koniec Świata”


Seminarium w Pasterce - wyprawa prawie na „Koniec Świata”


W dniach 19-21 listopada 2013 roku odbyło się wyjazdowe seminarium naukowe studentów kierunku Elektronika i Telekomunikacja. Seminarium zorganizowane zostało w ramach Koła Naukowego Energoelektroników przez studentów KSS uczestniczących w zajęciach z Zastosowań Nadprzewodnictwa. Udział w nim wzięło 13 studentów VII semestru (dyplomowego) studiów I stopnia, w tym 8 studentów KSS. Seminarium odbyło się w położonym w Górach Stołowych Schronisku PTTK Pasterka. Okolica schroniska, szczególnie o tej porze roku, przypominała „koniec świata”. W seminarium uczestniczyli studenci: Krzysztof Badura, Marek Czopowski, Mateusz Jelonek, Łukasz Kaczmarczyk, Marcin Karwat, Grzegorz Myziak, Marcin Pietryga, Damian Płotka, Marcin Surma, Dawid Szabra, Michał Tomecki, Adam Wanot oraz Damian Wolny oraz pracownicy KENER: dr inż. Mariusz Stępień oraz dr inż. Aleksander Bodora.

Seminarium rozpoczęło się od wizyty w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Zorganizowana została ona na zaproszenie prof. Andrzeja Zaleskiego, kierownika Oddziału Niskich Temperatur i Nadprzewodnictwa. Miejsce to wybrane zostało ze względu zbieżność tematyki badań, obejmującej nadprzewodnictwo i techniki kriogeniczne, z tematyką przedmiotu Zastosowania nadprzewodnictwa prowadzonego obecnie dla grupy KSS. Wizyta obejmowała wykład poprowadzony przez prof. Zaleskiego na temat nadprzewodnictwa (od jego podstaw fizycznych aż do aplikacji w potężnych systemach przemysłowych, takich jak CERN czy tokamak plazmowy ITER) oraz zwiedzanie laboratoriów (Badania Magnetyków oraz Lasery), w których prezentowane były zakresy prowadzonych badań oraz wybrane eksperymenty. Cała wizyta w Instytucie przebiegła bardzo szybko, a trwała prawie cztery godziny.

Wieczorem po dotarciu do schroniska i zakwaterowaniu się odbyła się pierwsza część seminarium, w ramach którego studenci prezentowali tematykę realizowanych przez nich projektów inżynierskich. Ze względu na obszerność tematyki, obszerną dyskusję i późną godzinę rozpoczęcia, udało się zaprezentować jedynie trzy referaty, w tym referat Krzysztofa Badury, który realizuje projekt sterownika oświetlenia budynku mieszkalnego pod kierunkiem dra inż. A. Domorackiego. Po zakończonym seminarium część studentów korzystała jeszcze z dostępnych rozrywek sportowych, grając w tenisa stołowego oraz tzw. „piłkarzyki”.

Drugi dzień seminarium przed południem poświęcony był na wyjście w góry. Ze względu na krótki dzień oraz mglistą pogodę, wyjście rozpoczęło się krótko po godzinie 10:00 i trwało do 15 z minutami (czyli praktycznie do zmroku). Celem wyprawy były znajdujące się po czeskiej stronie Broumowskie Ściany, zawierające ciekawe formacje skalne, a wśród nich „Skalne ZOO”. Po przejściu ponad 12 km oraz czterech godzinach marszu grupa w komplecie wróciła do schroniska. Po posiłku i krótkim odpoczynku rozpoczęła się druga część seminarium poświęcona projektom inżynierskim. Zreferowanych zostało pozostałych dziesięć referatów, przez co seminarium trwało ponad trzy godziny. Z grupy KSS referaty przedstawili (tematyka podana w sposób przybliżony):

  • Dawid Wolny (pomiar pętli histerezy magnetyków - promotor: dr inż. M. Stępień),
  • Marcin Pietryga (projekt na temat modelu magazynu do sortowania - promotor: dr inż. A. Bodora),
  • Adam Wanot (sterowanie prędkością silnika fotowoltaicznego - promotor: dr inż. M. Stępień),
  • Michał Surma (cylindryczny wyświetlacz widmowy - promotor: dr inż. A. Domoracki),
  • Łukasz Kaczmarczyk (pomiar wielkości analogowych - promotor: dr inż. K. Bodzek),
  • Damian Płotka (stabilizacja łożyska magnetycznego - promotor: dr inż. M. Stępień),
  • Marek Czopowski (sterowanie piecem rezystancyjnym - promotor: dr inż. A. Bodora).

Na zakończenie długiej części merytorycznej, referat o całkiem odmiennej tematyce wygłosił dr A. Bodora. Tematyka referatu już tradycyjnie dotyczyła wypraw górskich pracowników Katedry KENER, a w tym przypadku była relacją z wyprawy trekingowej, którą autor odbył wiosną tego roku w Himalaje. Tym turystycznym akcentem zakończono drugi dzień seminarium.

Ostatniego dnia planowane było zdobycie Szczelińca. Ze względu na gęstą mgłę Szczeliniec zamieniony został na „spotkania z kulturą”. Kierując się w podróż powrotną grupa odwiedziła Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, gdzie oprócz zwiedzania wybrani studenci mogli „zaczerpnąć” kartkę pamiątkowego papieru czerpanego, oraz Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Wizyta w tych obiektach pozwoliła poznać odrobinę historii Ziemi Kłodzkiej i na chwilę zapomnieć o elektronice.

Wyjazd seminaryjny był bardzo udany i potrzebny. Oprócz walorów integracyjno-turystycznych istotną korzyścią była część seminaryjna, podczas której studenci mieli możliwość po raz pierwszy w tak szerokim gronie podyskutować o realizowanych przez nich projektach inżynierskich. A atmosfera miejsca uprzyjemniła te dyskusje. Wspólny wypoczynek dał wszystkim większą motywację do dalszej pracy. A samo seminarium wpisuje się w tradycję organizowanych w KENER wyjazdów seminaryjnych studentów realizujących swoje prace inżynierskie i magisterskie.

Wizyta w Instytucie INTiBS PAN Przed Pasterką Broumowskie skały Skalne ZOO Skalne ZOO Czerpanie papieru Przed muzeum papiernictwa W kopalni złota Trajektoria Pasterka


Marek Czopowski
Mariusz Stępień © 2002 - 2021 Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny, KENER    Webmaster: