Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie.

Politechnika Śląska w Gliwicach

English version


Jesteś naszym 746040 gościem

International Power Electronics and Motion Control Conference

Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki
Aktualności / Seminarium Koła Naukowego Energoelektroników na Śnieżniku


Seminarium Koła Naukowego Energoelektroników na Śnieżniku


W dniach 19-21 maja 2014 działające w naszej Katedrze studenckie Koło Naukowe Energoelektroników zorganizowało wyjazdowe seminarium naukowe poświęcone tematyce energii odnawialnej. W seminarium uczestniczyło 19 studentów kierunku Elektrotechnika (sem. VI) oraz dwóch pracowników Katedry, dr inż. Andrzej Latko i dr inż. Mariusz Stępień.

Jednym z podstawowych celów seminarium w jego pierwszym dniu były wizyty w elektrowniach odnawialnych zarządzanych przez firmę Tauron Ekoenergia sp. z o. o. z Jeleniej Góry. Studenci odwiedzili dwa obiekty. Pierwszy z nich to zbiornikowa elektrownia wodna w Turawie koło Opola. Elektrownia usytuowana jest na rzece Mała Panew w miejscu, gdzie wypływa ona z Jeziora Turawskiego. Jest jednym ze starszych obiektów tego typu - zbudowana została w latach 1933-1939. Wyposażona jest w dwa hydrozespoły o mocy 900 kW każdy, składające się z turbin Kaplana oraz generatorów marki Grarbe Lahmeyer. Drugi obiekt to farma wiatrowa w Lipnikach koło Otmuchowa, składająca się z 15 masztów wiatrowych o łącznej mocy 30,75 MW. Każdy z masztów o wysokości 80 metrów wyposażony jest w turbinę REpower MM92 o mocy 2,05 MW. Ta farma wiatrowa jest dla odmiany jednym z młodszych obiektów wchodzących w skład Tauron Ekoenergia, została ona uruchomiona w roku 2011.

Pierwszego dnia seminarium studenci zwiedzili również kopalnię uranu w Kletnie, gdzie z przewodnikiem przemierzyli podziemne korytarze tej geologicznej osobliwości Ziemi Kłodzkiej. Wizyta w kopalni dostarczyła ciekawej wiedzy z takich obszarów jak geologia, chemia, ale również historia. Wieczorem po dotarciu do schroniska na Śnieżniku (1218 m. n. p. m.) zorganizowane zostało ognisko, a po nim odbyła się część seminaryjna, podczas której studenci zaprezentowali kilkanaście referatów poświęconym odnawialnym źródłom energii.

Dzień drugi to część rekreacyjna poświęcona trekkingowi wokół Śnieżnika. Łącznie w ciągu trzech dni (czyli wliczając dojście do schroniska i powrót) uczestnicy seminarium w czasie 10 godzin marszu przeszli po górach prawie 35 km, pokonując różnicę wzniesień (suma podejść/zejść) około 2300 metrów. Liczebność uczestników podczas poszczególnych przejść ulegała zmianom, a każdy z obecnych na seminarium uczestniczył w wędrówkach na miarę swoich możliwości. Seminarium wpisuje się w cykl seminariów studenckich realizowanych od lat przez naszą Katedrę, jako element wzmacniający integrację między studentami.

Seminarium zostało dofinansowane przez Samorząd Studencki Politechniki Śląskiej oraz przez Dziekana Wydziału Elektrycznego. Uczestnicy seminarium pragną podziękować za udzielone wsparcie finansowe. Słowa podziękowania uczestnicy seminarium kierują również do kierownictwa i pracowników Tauron Ekoenergia za umożliwienie odwiedzenia należących do nich elektrowni.

Turawa Lipniki Lipniki Schronisko Kletno Śnieżnik zdobyty Ognisko Na trasie Trasa


Mariusz Stępień


 © 2002 - 2021 Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny, KENER    Webmaster: