Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie.

Politechnika Śląska w Gliwicach

English version


Jesteś naszym 746036 gościem

International Power Electronics and Motion Control Conference

Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki
Aktualności / Pierwsze Międzynarodowe Seminarium Dyplomowe KENER w Jakuszycach


Pierwsze Międzynarodowe Seminarium Dyplomowe KENER w Jakuszycach


W dniach 12-14 stycznia 2016 roku odbyło się tradycyjne wyjazdowe seminarium naukowe dla semestrów dyplomowych studiów inżynierskich dla dwóch kierunków: Elektrotechniki oraz Elektroniki i Telekomunikacji. W seminarium uczestniczyło 18 studentów i trzech pracowników KENER: prof. Marcin Kasprzak, dr Andrzej Latko i dr Mariusz Stępień. W większości uczestnikami byli studenci, którzy realizowali swoje projekty inżynierskie w KENER. Po raz pierwszy seminarium dyplomowe miało charakter międzynarodowy. Uczestniczył w nim studiujący na naszym Wydziale student z Kazachstanu Zholaman Aitmukhamet. Seminarium odbyło się w Chatce Górzystów w Izerach, przy czym oprócz części stacjonarnej miała miejsce również wizyta w zakładzie przemysłowym. Była nim w tym roku elektrownia wodna Pilchowice I należąca do Tauron Ekoenergia, a położona w uroczej okolicy na rzece Bóbr. Seminarium współorganizowane było przez Studenckie Koło Naukowe Energoelektroników. Ze względu na znaczną odległość od Politechniki Śląskiej, studenci otrzymali wsparcie finansowe od Dziekana Wydziału Elektrycznego.

Seminarium ze względu na swoją lokalizację zawierało niezbędną część rekreacyjną. Chatka Górzystów położona jest ponad 11 km od Polany Jakuszyckiej, do której może dojechać autobus. W większości ta odległość została pokonana na nartach biegowych, choć były pojedyncze osoby, które zdecydowały się na wędrówkę pieszo. Ze względu na niezbyt grubą warstwę śniegu było to możliwe. Część rekreacyjna miała miejsce również drugiego dnia. Ośmioosobowa grupa studentów i pracowników wybrała się na pętlę wokół Chatki Górzystów, przemierzając tego dnia odległość 24 km. Przystankiem na trasie było schronisko Orle. Druga grupa wybrała się na spacer na nartach do Świeradowa Zdroju (około 8 km w jedną stronę). Ze względu na to, że wyruszyli dopiero około godziny 13, wrócili już mocno po ciemku. Reszta grupy ćwiczyła swoje umiejętności narciarskie i nie tylko w najbliższej okolicy Chatki Górzystów.

Część seminaryjna wyjazdu miała miejsce w środę i czwartek w godzinach wieczornych. Wygłoszonych zostało łącznie 15 referatów dotyczących głównie projektów inżynierskich. Był też referat studenta z Kazachstanu. Specyfika miejsca seminarium, w szczególności brak dostępu do elektryczności, sprawiła, że seminarium miało charakter dyskusji. Każdy ze studentów zreferował zagadnienie, po czym uczestnicy seminarium zadawali pytania. Obowiązkowym elementem referatu była informacja na temat zaawansowania pracy i dalszych planów studenta. Ze względu na udział studenta z Kazachstanu, w ramach każdego z referatów znalazła się część prezentacji i dyskusji w języku angielskim. Mimo bardzo prostej formy seminarium pozwoliło na przedyskutowanie wielu ciekawych zagadnień inżynierskich oraz poznanie kierunków zainteresowań studentów.

Ostatni element seminarium miał miejsce w piątek w godzinach południowych. Uczestnicy seminarium odwiedzili elektrownię wodną Pilchowice I należącą do firmy Tauron Ekoenergia. Elektrownia położona jest na rzece Bóbr w gminie Wleń przy malowniczej zaporze. W czasie wizyty pracownik elektrowni przestawił historię obiektu, sposób generowania energii w elektrowni, w tym rodzaje zastosowanych turbin i generatorów. Uczestnicy zwiedzili halę maszyn (generatorów), stanowisko sterowania elektrownią oraz salę wystawową, w której zgromadzone były zdjęcia z historii elektrowni oraz niektóre elementy historycznego wyposażenia (np. kolumny synchronizacyjne). Wizyta w elektrowni była ostatnim elementem seminarium. Ze względu na warunki pogodowe seminarium przedłużyło się jednak o prawie 4 godziny i zakończyło się około godziny 23 w Gliwicach.

Uczestnicy seminarium pragną złożyć podziękowania władzom spółki Tauron Ekoenergia za umożliwienie zwiedzenia elektrowni oraz Dziekanowi Wydziału Elektrycznego, prof. Pawłowi Sowie, za dofinansowanie kosztów transportu. Dzięki temu wsparciu możliwe było podtrzymanie wieloletniej tradycji katedry KENER, jaką jest organizowanie wyjazdowych studenckich seminariów dyplomowych.

Na trasie Na trasie Na trasie Na trasie Chatka Górzystów Chatka Górzystów Chatka Górzystów Chatka Górzystów Chatka Górzystów Widok z okna Chatka Górzystów Na trasie Na trasie Na trasie Na trasie Na trasie Na trasie Na trasie Na trasie Schronisko Orle Na trasie Na trasie Elektrownia wodna Pilchowice Elektrownia wodna Pilchowice Elektrownia wodna Pilchowice Elektrownia wodna Pilchowice Elektrownia wodna Pilchowice Elektrownia wodna Pilchowice


Mariusz Stępień


 © 2002 - 2021 Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny, KENER    Webmaster: