Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie.

Politechnika Śląska w Gliwicach

English version


Jesteś naszym 740463 gościem

International Power Electronics and Motion Control Conference

Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki
Aktualności / Zmarł długoletni pracownik KENER, dr inż. Zbigniew Mantorski


Zmarł długoletni pracownik KENER, dr inż. Zbigniew Mantorski


Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 7 marca zmarł dr inż. Zbigniew Mantorski, w latach 1963-2007 pracownik Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. Był cenionym dydaktykiem i uznanym specjalistą w zakresie energoelektroniki i automatyki napędu elektrycznego. Msza Święta żałobna odprawiona zostanie w kościele Świętego Antoniego dn. 13.03.2019 r. o godz. 12:00. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się ok. godz. 13:00 na Cmentarzu Lipowym po Mszy Świętej.

Rodzina zmarłego prosi o datki na Hospicjum zamiast kwiatów.

Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.


Władze,
przyjaciele
i współpracownicy z Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki.

Dr inż. Zbigniew Mantorski (1941-2019)

dr inż. Zbigniew Mantorski
Dr inż. Zbigniew Mantorski urodził się 6 listopada 1941 r. w Radomiu. Od 1945 roku mieszkał w Gliwicach, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 5 i studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej, uzyskując w roku 1963 dyplom magistra inżyniera elektryka. Zaraz po studiach rozpoczął pracę w Katedrze Napędu Elektrycznego Politechniki Śląskiej na stanowisku asystenta. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w roku 1972 (promotor prof. dr inż. Zygmunt Kuczewski). W katedrze tej i jednostkach będących jej kontynuacją (ostatnio Katedra Napędu Elektrycznego, Energoelektroniki i Robotyki), pracował aż do przejścia na emeryturę w roku 2007. Równolegle z zatrudnieniem na Politechnice Śląskiej pracował okresowo jako adiunkt w filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku Białej, w Zakładzie Użytkowania Energii w Instytucie Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk, w Laboratorium Elektroniki Przemysłowej w Duńskim Uniwersytecie Technicznym w Lyngby oraz jako konsultant ds. projektów naukowo-badawczych w firmach ENTE Sp. z o.o. i WASKO S.A. Na Politechnice Śląskiej był z wyboru członkiem Rady Wydziału Elektrycznego oraz członkiem Senatu.

Był autorem lub współautorem ok. 130 publikacji naukowych lub dydaktycznych, w tym 7 skryptów i książki Guidebook On Energy Efficient Electric Lighting For Buildings, opracowanej w ramach programu Energy Conservation in Buildings and Community System, Międzynarodowej Agencji Energii, 5 przyznanych patentów oraz autorem 4 raportów naukowych dla Laboratorium Elektroniki Przemysłowej w Duńskim Uniwersytecie Technicznym. Był również autorem lub współautorem ok. 90 prac dla przemysłu, prac na zlecenie Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Badań Naukowych, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w tym tematów dotyczących energooszczędnych układów zasilania i przetwarzania energii w napędach elektrycznych i elektrotermii, projektów celowych oraz prac finansowanych z programów unijnych.

Był współautorem audytów energetycznych dla wielkich zakładów przemysłowych, redaktorem Zeszytów Naukowych Polityka Racjonalizacji Użytkowania Energii Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN oraz książki z materiałami konferencyjnymi Wykorzystanie miedzi w polskim przemyśle elektrotechnicznym, recenzentem dla International Journal of Global Energy Issues.

Był członkiem Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Gospodarki Energetycznej Polski (filia IAEE - International Association for Energy Economics) oraz współorganizatorem kilku konferencji naukowo-technicznych.

Dr inż. Zbigniew Mantorski zmarł 7 marca 2019 r. © 2002 - 2021 Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny, KENER    Webmaster: