Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie.

Politechnika Śląska w Gliwicach

English version


Jesteś naszym 746030 gościem

International Power Electronics and Motion Control Conference

Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki
Aktualności / Prezentacja Katedry dla studentów kierunku Elektronika i Telekomunikacja


Prezentacja Katedry dla studentów kierunku Elektronika i Telekomunikacja


W dniu 7 listopada 2005 odbyła się prezentacja Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki (KENER) dla studentów semestru V Elektroniki i Telekomunikacji. Miała ona na celu poinformowanie studentów o ofercie Katedry dla studiów Elektronika i Telekomunikacja dotyczącej zakresu dyplomowania KSS i profilu dyplomowania Elektronika Przemysłowa. Informacje te potraktowano jako niezbędne do świadomego wyboru dalszej części studiów.

Prezentacja Katedry rozpoczęła się wystąpieniem profesora Bogusława Grzesika w sali 103. W jej trakcie omówił On strategię Katedry, która zasadza się na zrównoważonych działaniach w zakresie nauki i dydaktyki. Strategia ta podporządkowana jest wymogowi, aby przekazywana wiedza teoretyczna i praktyczna umożliwiła skuteczne podejmowanie pracy we współczesnym przemyśle, zarówno krajowym, jak i zagranicznym.

Omówione zostały prace badawcze prowadzone przez pracowników naszej Katedry, obejmujące m.in. systemy energoelektroniczne, napędy energoelektroniczne, nagrzewanie indukcyjne i pojemnościowe, układ kondycjonowania energii elektrycznej z zasobnikiem w postaci cewki nadprzewodzącej (SMES), roboty HEXOR, sterowanie głosem oraz sterowanie elektrowni wiatrowej. Profesor w końcowej części wystąpienia zaprezentował kilka przykładowych tematów prac magisterskich i inżynierskich, jakie studenci mogą realizować na kierunkach dyplomowania (KSS). Tematy mają charakter teoretyczno-praktyczny.

Następnie studenci zostali zaproszeni do zwiedzania wybranych laboratoriów Katedry. Wśród tych laboratoriów były:

Laboratorium sterowników programowalnych PLC (dr inż. Zbigniew Mantorski) - podczas prezentacji tego laboratorium dr Mantorski omawiał problemy związane ze sterowaniem różnych procesów przemysłowych, jakie studenci na laboratorium rozwiązują. Pokazano m.in. sterownik oczyszczalni ścieków, sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu i inne.

Laboratorium elektroniki przemysłowej (mgr inż. Jarosław Michalak) - w tym laboratorium omawiany był układ kondycjonowania energii elektrycznej z cewką nadprzewodzącą SMES, który od długiego czasu wzbudza zainteresowanie studentów, tym bardziej, że nadal trwają badania nad tym układem (i nad zastosowaniami nadprzewodników).

Laboratorium przekształtników wysokiej częstotliwości - w laboratorium tym studenci zapoznali się z licznymi układami przekształtnikowymi wysokiej częstotliwości (~20 MHz). Zapoznali się oni ze zjawiskiem lewitacji elektromagnetycznej, które zostało zrealizowane w tym laboratorium. Na liczne pytania odpowiadali dr inż. Tomasz Biskup, dr inż. Zbigniew Kaczmarczyk i dr inż. Marcin Kasprzak.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się Laboratorium robotów mobilnych (mgr inż. Maciej Sajkowski). Mimo że każdy student zna robota HEXOR, jego prezentacja zawsze wzbudza wielkie zainteresowanie. Mgr inż. Sajkowski przedstawiał różne aspekty, z jakimi zmierzają się studenci na laboratorium, z których jednymi z ciekawszych jest rozpoznawanie obrazu "widzianego" przez kamerę HEXOR-a albo sterowanie głosem. Na zakończenie przypomniał On, że HEXOR przeszedł wiele chrztów, a najważniejszy z nich odbył się w tym roku na wystawie EXPO w Japonii.

Laboratorium radioelektroniki (dr inż. Marian Hyla) - studenci mogli przyjrzeć się bliżej ćwiczeniom prowadzonym w tym laboratorium.

Inny charakter ma pracownia obwodów drukowanych (mgr inż. Arkadiusz Domoracki), która daje możliwości szybkiego prototypowania niezbędnych do badań obwodów drukowanych. Pracownia bazuje na niezwykle precyzyjnej frezarce sterowanej numerycznie. Omówiony został proces wytwarzania obwodów drukowanych począwszy od wykonania projektu. Studenci mieli możliwość zapoznania się z działaniem frezarki, gdzie wykonywany był przykładowy obwód drukowany (do radioelektroniki).

Przekazane informacje spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Podobne prezentacje będą prowadzone dla studentów studiów dziennych i wieczorowych kierunku Elektrotechnika w najbliższym czasie.


Marcin Zygmanowski


 © 2002 - 2021 Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny, KENER    Webmaster: