Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie.

Politechnika Śląska w Gliwicach

English version


Jesteś naszym 746030 gościem

International Power Electronics and Motion Control Conference

Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki
Aktualności / Nowy podręcznik akademicki pt. "Teoria obwodów elektrycznych w programach Mathcad i Pspice"


Nowy podręcznik akademicki pt. "Teoria obwodów elektrycznych w programach Mathcad i Pspice"


Teoria obwodów elektrycznych w programach Mathcad i Pspice Podręcznik został wydany przez Oficynę Wydawniczą Zachodniopomorskiego Centrum Edkacyjnego w Szczecinie w 2005 r.

Podręcznik akademicki Teoria obwodów elektrycznych w programach Mathcad i PSpice autorstwa prof. dr hab. inż. Wojciecha Lipińskiego jest publikacją łączącą liczne teoretyczne prace z tej dziedziny elektrotechniki i komputerowe pakiety obliczeniowe. Kierowana jest ona głównie do studentów wydziałów elektrycznych i elektronicznych.

Na 176 stronach tego podręcznika przedstawiono liczne przykłady obliczeniowe z wielu dziedzin teorii obwodów tj. szeregów Fouriera, przekształcenia Fouriera i przekształcenia Laplace'a. Kolejnymi zagadnieniami omawianymi w tej publikacji jest próbkowanie sygnałów, teoria filtrów, zastosowanie zmiennych stanu w teorii obwodów. W podręczniku jako przykład układów o stałych rozłożonych Autor przedstawia właściwości takich układów na przykładzie linii długiej.

Duża liczba wartościowych przykładów została bardzo przejrzyście przedstawiona przy użyciu programu Mathcad, a zweryfikowana w programie PSpice. Wybór programu Mathcad był podyktowany przejrzystością formułowanych problemów oraz prezentowanych wyników, zaś pakiet symulacyjny PSpice dużą popularnością tego oprogramowania wśród inżynierów zajmujących się obwodami elektrycznymi i elektronicznymi.

Prezentowane w niniejszym podręczniku podejście jest oryginalne i zapoznaje czytelnika z metodami rozwiązywania wielu problemów inżynierskich, które może on napotkać w praktyce.

Autor jest wybitnym uczonym i dydaktykiem z zakresu Systemów Telekomunikacji, Teorii Obwodów, Techniki Komputerowej oraz Informatyki. Podręcznik jest rezultatem Jego wieloletniego doświadczenia naukowego i dydaktycznego i stanowi bardzo cenną pozycję dydaktyczną na rynku wydawniczym.

prof. dr hab. inż. Marian Pasko,
dr hab. inż. Bogusław Grzesik © 2002 - 2021 Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny, KENER    Webmaster: