Wizyta studentów VI semestru PUE na nowoczesnym i ekologicznym wysypisku śmieci w Gliwicach
Dnia 8 marca 2007 grupa studentów VI semestru o specjalności PUE odwiedziła wysypisko śmieci w Gliwicach przy ulicy Rybnickiej. Wycieczkę zorganizował dr inż. Andrzej Latko. Była ona częścią zajęć z przedmiotu Niekonwencjonalne źródła energii i miała na celu zapoznanie się z technologią składowania odpadów na nowoczesnym wysypisku śmieci oraz sposobami pozyskiwania z nich biogazu będącego źródłem energii elektrycznej.
![Wejście studentów na teren wysypiska Wejście studentów na teren wysypiska](obrazki/wys0701.jpg) Wejście studentów na teren wysypiska
Gliwickie wysypisko komunalne otwarto w 2000 r. Zajmuje ono obszar 15.2 ha, właścicielem jest gmina Gliwice, a zarządza nim Zakład Budżetowy Gminy Gliwice "Wysypisko komunalne". Wysypisko składa się z kilku komór, w których składuje się odpady. Pierwsza i zarazem największa z nich została przejęta po wcześniejszych właścicielach, którzy nie zakładali odsysania biogazu ze składowanych odpadów, dlatego też nie była ona przygotowywana pod tym kątem. Na dodatek nie ma żadnych informacji o składowanych w niej odpadach. Aby przystosować ją do odzysku biogazu, wykonano na jej powierzchni glinianą warstwę uszczelniającą, odwiercono 68 studni, połączono je gazociągami z kolektorem zbiorczym oraz połączono kolektor ze stacją ssaw. Komora ta charakteryzuje się bardzo nierównomiernym stężeniem biogazu, ponieważ podczas jej tworzenia nie uwzględniono, iż może ona być w przyszłości jego źródłem i sposób rozmieszczenia odpadów prawdopodobnie był dość chaotyczny.
W drugiej komorze wysypiska planowano już odsysanie biogazu i budowano ją pod tym kątem. Posiada ona 24 studnie, w których, dzięki odpowiedniemu układaniu i rozmieszczaniu odpadów, stężenie biogazu jest w przybliżeniu równomierne. Jest ona obecnie zamykana, wkrótce składowanie odpadów będzie się odbywać w komorze trzeciej, która jest już przygotowana do użytkowania.
![Druga komora wysypiska Druga komora wysypiska](obrazki/wys0702.jpg) Druga komora wysypiska |
![Przygotowana do użytku trzecia komora z widocznymi studniami Przygotowana do użytku trzecia komora z widocznymi studniami](obrazki/wys0703.jpg) Przygotowana do użytku trzecia komora z widocznymi studniami |
Nowe komory budowane są w następujący sposób (w uproszczeniu):
- Wykonanie wykopu,
- Wykonanie drenowania z ujęciem odcieków, co pozwala na monitorowanie szczelności komory,
- Wykonanie szczelnego podłoża przy pomocy grubych folii,
- Zainicjowanie obsypywanych studni wykonanych w postaci pionowych rur z kielichowym łączeniem stopniowo przedłużanych w trakcie zasypywania komory,
- Warstwowe układanie równomiernie rozdrobnionych i walcowanych odpadów,
- Stosowanie warstw obojętnych (np. gruz budowlany),
- Stopniowe wykonywanie wokół komory skarpy uszczelniającej i wzmacniającej,
- Uszczelnienie zamkniętej komory wierzchnią warstwą glinianą,
- Wykonanie ujęć biogazu i połączenie z kolektorem zbiorczym,
- Połączenie kolektora zbiorczego ze stacją ssaw.
Zadaniem stacji ssaw w całym systemie jest wytworzenie podciśnienia, dzięki któremu gaz jest odsysany z komór wysypiska i pompowany do agregatów kogeneracyjnych pod stałym ciśnieniem.
![Kontenery jednostek kogeneracyjnych Kontenery jednostek kogeneracyjnych](obrazki/wys0704.jpg) Kontenery jednostek kogeneracyjnych
Agregat kogeneracyjny składa się z silnika spalinowego na biogaz oraz generatora synchronicznego. Na wysypisku zainstalowane są dwie takie jednostki. Każda z nichk posiada moc 300 kW, jednak przeważnie pracują z mocą 200 kW.
Produkcja biogazu z istniejšcych ujęć jest na poziomie 1400-1700 m3/h.
Ważne jest, żeby produkcja biogazu odbywała się na możliwie stałym poziomie, aby nie niszczyć złoża i utrzymywać stężenie CH4 w biogazie na możliwie stałym poziomie (39-43%).
![Stacja ssaw Stacja ssaw](obrazki/wys0705.jpg) Stacja ssaw |
![Silnik spalinowy zasilany biogazem Silnik spalinowy zasilany biogazem](obrazki/wys0706.jpg) Silnik spalinowy zasilany biogazem |
Obok stacji ssaw wybudowano specjalną pochodnię, w której biogaz jest spalany podczas ewentualnego postoju agregatów. Zapobiega się w ten sposób emisji szkodliwego gazu do otoczenia oraz zapewnia się jednocześnie stały pobór biogazu ze składowiska, co jest jednym z warunków jego poprawnej eksploatacji.
Agregaty są połączone z systemem elektroenergetycznym SN poprzez transformatory 400 kVA, znajdujące się w budynku pomiędzy stacją ssaw a kontenerami agregatów. Każdy z generatorów posiada swój odrębny transformator (system blokowy).
![Pochodnia, w której spalany jest nieużyty biogaz Pochodnia, w której spalany jest nieużyty biogaz](obrazki/wys0707.jpg) Pochodnia, w której spalany jest nieużyty biogaz |
![Szafy sterowania Szafy sterowania](obrazki/wys0708.jpg) Szafy sterowania |
Całym procesem produkcji energii zarządzają zautomatyzowane sterowniki znajdujące się w jednym z kontenerów, przy czym każdy generator posiada swój odrębny sterownik. Umożliwia on monitorowanie pracy generatorów, odczyt wszystkich istotnych parametrów, takicj jak wydawana moc, napięcie, prąd, ciśnienie biogazu, jego parametry, temperatura cylindrów i wiele innych. Ponadto system informuje o stanach awaryjnych i ich przyczynach. Wszystkie te informacje są zapisywane w historii, którą można w dowolnej chwili odczytać. Dodatkową zaletą systemu jest możliwość jego zdalnego kontrolowania za pomocą komputera i modemu.
Wizyta trwała ok. 1,5 godziny, w tym czasie zdążyliśmy się zapoznać z całym procesem wytwarzania energii elektrycznej z biogazu oraz sposobami eksploatowania wysypiska w taki sposób, aby nie było ono szkodliwe dla środowiska. Poszerzyliśmy jednocześnie swoją wiedzę praktyczną w wielu dziedzinach, takich jak np. maszyny elektryczne i napęd elektryczny, automatyka, elektroenergetyka, energoelektronika, fizyka, biologia oraz telekomunikacja.
Na koniec pragniemy podziękować władzom wysypiska za udostępnienie i przedstawienie obiektu.
Paweł Popenda
|