Aktualności / Prezentacja „Programowanie i serwisowanie telefonów komórkowych”

Prezentacja „Programowanie i serwisowanie telefonów komórkowych”

Dnia 22 listopada odbyło się spotkanie Studenckiego Koła Naukowego „Telekomunikacja Praktyczna” poświęcone praktyce programowania i serwisowania telefonów komórkowych. Prezentację, będącą częścią zrealizowanej w Katedrze pracy dyplomowej, przygotował absolwent naszego Wydziału, pan mgr inż. Sławomir Dajka.

Części telefonu wędrują po saliPierwsza część prezentacji przybliżyła nam konstrukcję i funkcjonowanie podstawowych modułów telefonu komórkowego. W trakcie pokazu został rozebrany na „czynniki pierwsze” jeden z modeli telefonów firmy Nokia, a każdy mógł przekonać się na własne oczy, w którym miejscu i w jaki sposób dany moduł jest montowany. Po ponownym złożeniu nie pozostały żadne zbędne części, a telefon w dalszym ciągu działał.

Stanowisko laboratoryjnePan Sławomir Dajka zaprezentował także stanowisko laboratoryjne do pomiarów telefonów komórkowych, wykonane w ramach pracy dyplomowej.

Następnie zapoznaliśmy się z procedurą serwisową wykrywania i naprawiania uszkodzeń w telefonach, na podstawie algorytmów postępowania opracowanych przez producenta danego modelu. Po zlokalizowaniu uszkodzonego elementu konieczna jest jego wymiana, co mogliśmy przetestować na płycie bazowej telefonu Nokia 3310.

Jak odnaleźć rezystor R220?Każdy z uczestników spotkania mógł własnoręcznie wypróbować technologię lutowania mikroukładów BGA (Ball Grid Array) za pomocą lutownicy na gorące powietrze.

Druga część prezentacji poświęcona została modyfikacji oprogramowania telefonów komórkowych. Zapoznaliśmy się z możliwościami i obsługą programatora UFS3 Tornado, będącego na wyposażeniu Laboratorium Podstaw Telekomunikacji. Usunięcie blokady SIMLock, zmiana kodów zabezpieczających, dodanie lub usunięcie pakietów językowych, przeprogramowanie menu, grafiki, czy aktualizacja oprogramowania nie stanowi już dla nas tajemnicy.

Programator w dobrych rękach Lutowanie wymaga wprawy... Jeszcze jedna próba