Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie.

Politechnika Śląska w Gliwicach

English version


Jesteś naszym 825991 gościem

International Power Electronics and Motion Control Conference

Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki
Katedra - o nas / Badania / Roboty mobilne


Roboty Mobilne


Hexor II
Historia robota Hexor:

Robot Mobilny Hexor powstał na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. Trzon zespołu projektowego tworzą Tomasz Stenzel i Maciej Sajkowski, wsparci doświadczeniem prof. Bogusława Grzesika i prof. Kazimierza Gierlotki oraz Mariusz Mroczek, prywatny przedsiębiorca z branży IT, reprezentujący firmę M.A.K. Sp. z o.o.

Uruchomienie produkcji robota Hexor zawdzięczamy Górnośląskiemu Zakładowi Elektroenergetycznemu, który wraz ze swoim inwestorem, koncernem Vattenfall, wspiera rozwój edukacji i przedsiębiorczości na Górnym Śląsku. Największym przedsięwzięciem w tej dziedzinie jest konkurs "Mój pomysł na biznes", organizowany dwukrotnie przez GZE i Politechnikę Śląską.

Zdobycie pierwszej nagrody w wysokości 50 000 PLN w pierwszej edycji konkursu w 2002 r. pozwoliło nam na założenie Spółki Technologicznej STENZEL Sp. z o. o., funkcjonującej przy Wydziale Elektrycznym w Gliwicach. Efektem działań spółki jest produkcja robotów mobilnych.

Duże zainteresowanie mediów i potencjalnych nabywców przyczyniło się do dalszego wsparcia idei nowoczesnej edukacji przez koncern Vattenfall. Na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej powstało Laboratorium Robotów Mobilnych w całości finansowane przez Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny oraz koncern Vattenfall. Otwarcie Laboratorium miało miejsce 3 lutego 2005.

Cenne doświadczenia naszych klientów zaowocowały drugą wersją robota Hexor. W roboty tego typu zostało wyposażone Laboratorium Robotów Mobilnych. Celem Laboratorium jest kształcenie studentów na najwyższym poziomie oraz propagowanie nauczania robotyki mobilnej wśród nauczycieli szkół średnich.


Skorpion
Skorpion
Hexor I
Hexor I
Hexor II
Hexor II


Więcej informacji pod adresem: http://www.stenzel.com.pl


Tomasz Stenzel


 © 2002 - 2024 Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny, KENER    Webmaster: