laboratoria
Laboratorium Sterowników SIMATIC
Laboratorium Napędów Energoelektronicznych
Laboratorium Szybkiego Prototypowania

Ćwiczenia praktyczne odbywają się w laboratoriach naukowo-badawczych Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki. Laboratoria wyposażone są w nowoczesny sprzęt umożliwiający praktyczne poznanie współczesnych zagadnień z zakresu układów automatyki SIEMENS oraz napędów energoelektronicznych. Tematyka ćwiczeń laboratoryjnych wynika z aktywności badawczo-wdrożeniowej Katedry KENER w dziedzinie automatyzacji, napędu elektrycznego i energoelektroniki.

Słuchacze mają do dyspozycji następujące laboratoria:

  • Laboratorium Sterowników SIMATIC,
  • Laboratorium Napędów Energoelektronicznych.

Bazę wyposażenia Laboratorium Sterowników SIMATIC stanowią stanowiska składające się z następujących elementów:

  • Sterownik SIMATIC S7-300,
  • Sterownik SIMATIC S7-1200,
  • Symulator procesów przemysłowych PLC-SIM,
  • Pulpit z zestawem zadajników.

Wszystkie stanowiska połączone są sieciami przemysłowymi MPI i Profibus, ponadto w razie potrzeby każde z nich uzupełniane jest o dodatkowe elementy peryferyjne.

Laboratorium Napędów Energoelektronicznych wyposażone jest w zestawy uniwersalnych stanowisk pozwalających na badanie energoelektronicznych układów napędowych prądu stałego oraz prądu przemiennego (na każdym stanowisku znajduje się jeden napęd prądu stałego i jeden prądu przemiennego). W laboratorium istnieje możliwość badania następujących napędów: silnik obcowzbudny zasilany z prostownika tyrystorowego lub przekształtnika tranzystorowego DC/DC, silnik bezszczotkowy prądu stałego, silnik synchroniczny z magnesami trwałymi, silnik klatkowy sterowany częstotliwościowo, silnik klatkowy ze sterowaniem wektorowym (w oparciu o metodę orientacji względem strumienia wirnika) oraz z bezpośrednim sterowaniem momentem (DTC). Część stanowisk wyposażona została w karty sterowniczo-pomiarowe dSPACE 1104. Pozwala to na realizację zagadnień związanych z szybkim prototypowaniem układów napędowych bazującym na programowaniu w środowisku Matlab Simulink. Wybrane zagadnienia szybkiego prototypowania są zintegrowane z zagadnieniami dotyczącymi sterowania programowalnego. Do tego celu wykorzystywane są karty NI6008 firmy National Instruments, programowane w środowisku LabView.

08833
© 2012 SASEUN
Designed by SASEUN
Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny, Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki
ul. B. Krzywoustego 2, 44-100 Gliwice, tel./fax: (032) 237-13-04, e-mail: